• Год сертификата / L'année du certif. 1996.
   FR. Un roman vivant et chaleureux comme la mémoire collective
  Les Cévennes, dans la France des années trente. C'est la grande époque du certificat d'études. Les écoles, les villages même s'affrontent, par l'intermédiaire de eurs champions, pour le prix cantonal. Chaque instituteur se doit d'avoir au moins une fois dans sa carrière le premier du canton...
  dès l'été, commence l'année terrible. paul Fontanes, l'instituteur de Saint-André-la-Vallée prépare son fils Antoine ; Mlle Rachel, de Saint-Pierre-du-Mont, lance dans la bataille la tendre et folle Pascaline.
  Pendant que les jeunes candidats connaissent leurs premiers émois amoureux et se passionnent pour les romances à deux sous, les espoirs et désespoirs des instituteurs viennent fausser la règle du jeu. Alors, entre adultes et enfants, se noue un drame qui ne connaîtra son épiogue que douze ans plus tard...
  L'Année du certif a été adapté pour la télévision en 1996 par Jacques Renard.
  EN. This certificate was formerly obtained by pupils at the end of primary school. It disappeared and in the naughties is nothing but a memory for older people, retired or soon-to-be-retired. I thought myself of taking it, but the principal told my mother it was useless.
  The teacher of a small village has a dream: he wants his son to get his certificate and to be the best in the district ("Canton"). His younger son is less gifted: he is ashamed of him and treats him like a dunce. His obsession is so strong his marriage (his wife is a schoolteacher too) is soon on the rocks. Enter a handsome teacher and this is no more the perfect family.
  The day of the exam is particularly well directed, with the inspector of schools and the inhabitants talking arithmetic and spelling. When the results are announced, there will be some surprises. And even an unexpected twist, ten years later. This is an above average MTV work.
  Director: Jacques Renard.
  Cast: Jacques Bonnaffé, Mireille Perrier, Jean Yanne, Jean-Yves Berteloot, Laetitia Legrix, Michèle Moretti, Félix Briaud, Sébastien Chamaillard, Ervan Kawczinski, Magali Cotta, Sarah Pradeaud.
  France, 1996.
  Language: French.
  Download L'année du certif.
  Год сертификата / L'année du certif. 1996.
  L'année du certif. 1996.

   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Окончательный результат / Resultado final.
    Un día de marzo de 1996, una bellísima mujer, Mª José Fernández, hija de un diplomático español y una norteamericana, repasa los momentos más importantes de su vida, desde que ingresa en la Universidad y es testigo y parte de algunos acontecimientos acaecidos en España al final de la década de los setenta. Mientras se viste con deleite y parsimonia, se prepara para tomar una decisión vital.
  Director: Juan Antonio Bardem.

  Cast: Mar Flores, Sergi Mateu, Arsenio Leуn, Luis Garcнa, Dafne Fernбndez, Juanjo Pardo, Carlos Maroto, Andrйs Morales, Miguel Бngel Ortiz, David Gonzбlez, Gumersindo Andrйs, Helena Avilйs, Leonardo, Laura Rico, Nadine Sabena.
  Spain, 1998.

  Language: Spanish.
  Download Resultado final.
  Окончательный результат / Resultado final.
  Resultado final.
   
   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Последнее скамье / Utolso padban.Последнее скамье / Utolso padban.

   Lakatos Kati, a cigany kislany falujabol felkoltozik Budapestre, s izgatottan varja az elso napot az iskolaban. Mezitlab indul utnak, legszebb ciganyos szoknyajaban. A tanarno, Gyorgyi neni kedvesen fogadja ot, azonban osztalytarsai nem akarnak Kati melle ulni, igy a lany az utolso padba kerul.
  Director: Marta Kende.
  Cast: Etelka Imre, Erno Mitzi, Sandor Teri, Ferenc Zenthe, Iren Varga, Piroska Molnar, Bertalan Solti, Kati Egri, Hedvig Demeter, Hanna Lorand.
  Hungary, 1975.
  Language: Hungarian.
  Download Utolso padban.
  Последнее скамье / Utolso padban.
  Utolso padban.
   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  49 comments
 • Мы станем героями / Bast i Sverige! / We Can Be Heroes!
   Ulf Malmros' Bast I Sverige! (We Can Be Heroes!) is a family film about the problems of a ten-year old. Marcello (Ariel Petsonk) has two loving, but odd, parents. Father Giuseppe (Michael Nyqvist) wants the boy to group and play soccer, while mother Gunilla (Anna Pettersson) wishes the young boy would join the church choir. A trio of bullies constantly picks on Marcello at school. After talking to a statue of Jesus at the church, Marcello is surprised when it (Pontus Stenshall) talks back, providing advice on how Marcello can confront his problems. When a Lebanese family buys the house next door, Marcello befriends their child, Fatima (Zamand Hagg). Fatima improves Marcello's soccer skills, while Marcello provides Fatima with some protection when the bullies attack.
  Director: Ulf Malmros.
   
  Sweden, 2002.
  Language: Swedish.

  Мы станем героями / Bast i Sverige! / We Can Be Heroes!
  Bast i Sverige! / We Can Be Heroes!
   
  Google Bookmarks Blogmarks

  your comment
 • Vyhrávat potichu. 1984.
   CZ. Co se stane, když se spojí parta podnikavých kluků z vesnice a jeden obětavý otec, který je pro své poslání ochotný udělat všechno, a to na úkor vlastní rodiny? Cesta za budováním opravdového fotbalového družstva je otevřená, přináší s sebou ale i stinnou stránku sportovních vášní. Co udělá záře reflektorů s ambiciózními mladíky, kteří si poprvé sáhnou na chuť úspěchu? Své neduhy mají i fotbaloví fanoušci, kteří se rádi kamarádí s alkoholem a porušují veškerá pravidla slušného i společenského chování.
  EN. Children's comedy is about a bunch of enterprising rural boys and about one selfless father who wants to build a real football team, even at the expense of the family. However, we see downside sporting passion outside the limelight: not only premature pride successful players, but also the behavior of drunk fans who violate all the rules of social coexistence.
  Director: Drahomíra Reňáková-Králová.
  Cast: Jitka Zelenohorská, Lenka Termerová, Nina Divíšková, Hana Brejchová, Oldřich Velen, Pavel Nový, Ladislav Křiváček, Ladislav Županič, Jan Kuželka, Filip Blažek, Václav Stýblo, Jiří Klenot, Zdeněk Srstka, Radim Špaček, Jiří Strach, Rudolf Hrušínský ml., Alena Konopíková, Michaela Flenerová, Roman Bednář, Libuše Kaprálová, Miroslav Lochman, Anna Konopíková.
  Czechoslovakia, 1984.
  Language: Czech.
  Download Vyhrávat potichu.
  Vyhrávat potichu. 1984.
  Vyhrávat potichu. 1984.

   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Jak dostat tatínka do polepšovny. 1978.
   Když se Luboš dozvěděl, že Vašek je jeho syn, hodlá mu vynahradit všechen ztracený čas. Hned první letní prázdniny chtějí strávit společně. Anna balí kufry a těší se na klidnou dovolenou, během které si chce hlavně odpočinout. Její představy se ale s realitou dost rozcházejí. Hned první den musí šlapat na kole a spát pod stanem. Když dorazí k cíli cesty - k Lubošově rodné chalupě - nemá k pláči daleko. Vašek je však ze svého nového dědy přímo u vytržení. A opravdové prázdninové dobrodružství může začít. Děda si bere dovolenou a "chlapi" spolu tráví při lotrovinách hodně času. Za chalupou jsou navíc skály a i přes výslovný zákaz Anny na ně Vašek s tátou každý den cestou na nákup lezou. Luboš dostane telegramem pozvání na mezinárodní soustředění horolezců, což znamená, že nebude moct zůstat s Annou a Vaškem u dědy, jak původně plánoval. Anně to zatají a začne plánovat rychlou svatbu. Vše se ale brzy provalí - lezení na skály i odjezd na soustředění. Podaří se Lubošovi za pomoci Vaška a dědy vše urovnat?
  Director: Marie Poledňáková.
  Cast: Jana Preissová, Tomáš Holý, František Němec, Josef Karlík, Jana Dítětová, Vlastimil Harapes, Petr Nárožný, Luděk Sobota, Bronislav Poloczek, František Peterka, Gabriela Vránová, Alena Kreuzmannová.
  Czechoslovakia, 1978.
  Language: Czech.
  Download Jak dostat tatínka do polepšovny.
  Jak dostat tatínka do polepšovny. 1978.
  Jak dostat tatínka do polepšovny. 1978.

   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment

 • Человек за бортом / Muž přes palubu. 1980.
   CZ. Desetiletý David se stává členem dětského jachtařského klubu. Cvičí s ostatními dětmi a pomáhá stavět další plachetnice, ale skutečného plachtění si zpočátku moc neužije. Časem však vedoucí oddílu Vala rozhodne, že bude jezdit s jeho synem Oldou místo Bédi Hudce. Kdyby se osvědčil, je naděje, že by se chlapci mohli dostat na mezinárodní regatu do Finska. Oddílovou soutěž sice vyhrají, ale cesta k vytouženému cíli je ještě dlouhá. Davidovi se ježdění s Oldou zprvu líbí. Vyhrávají a jeho polička nad postelí se plní získanými cenami. Proto je také ochoten trpět i to, že si z něj nafoukaný Olda udělal poskoka. David se ho pokouší změnit, donutit ho, aby se k němu choval lépe. Zatímco trenér oddílu, přezdívaný Kocour, se snaží získat pro oddíl vlastní autobus, pan Kubíček, který viděl Oldovo chování k Davidovi, se snaží syna přesvědčit, že by neměl svou čest vyměnit za místo na palubě plachetnice. Po dalších Oldových ústrcích se David skutečně rozhodne pro vzpouru, a to přímo uprostřed rozhodujícího závodu.
  EN. Ten-year-old David joins a sailing club. He trains hard and helps repair the sailing boats, but people have to take turns actually sailing. The club chairman Vala wants David to sail with his son Olda. Olda's previous team mate Béda has grown too fast, but with little David Olda could win a place on the regatta to Finland. Olda is arrogant and accustomed to winning with little effort; he bullies David and calls him "Greenhorn". He makes David his servant and blames him when things go wrong.
  Director: Jaromír Borek.
  Cast: Viktor Král, René Bílek, Ivan Vyskočil, Alois Švehlík, Jiří Havel, Slávka Hozová, Miroslav Švejda, Pavel Jiras, Daniela Šrajerová, Renáta Doleželová, Stanislav Oubram, Milada Bednářová, Ladislav Trojan, Jiří Kaňák, Daniel Šedivák, Lukáš Hraběta, Zora Vesecká, Andrea Sedláčková, Jan Papež, Jan Šedivý, Dominika Štípková, Jaroslav Suchánek, Renáta Pronová, Miriam Chytilová, Alan Kubant, Leoš Rousek, Mirko Musil, Vlastimila Vlková, Stanislav Hájek, Marie Štrampachová, Milada Ježková, Josef Jonáš, Dalimil Klapka, Jan Kotva, Jaromír Kučera, Daniela Vacková, Dalibor Štys, Jindřich Goetz, Vladimír Salač, Radek Štícha, Věra Juřicová, Jan Pohan.
  Czechoslovakia, Filmové studio Barrandov, 1980.
  Language: Czech.
  Download Muž přes palubu.
  Человек за бортом / Muž přes palubu. 1980.
  Muž přes palubu. 1980.
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Kopretiny pro zámeckou paní / Marguerites for the Lady of the Castle. 1981.
   CZ. Poetická komedie o první lásce patnáctitelé Kateřiny Krásné a jejím citovém zrání. Katka bude opět trávit prázdniny na hradě Krabonoši, kde jsou její oba rodiče kastelány. Moc se netěší, protože bude sedět v hradní pokladně a prodávat vstupenky. Všechno ale změní příjezd nového průvodce turistů, kterým je mladý student historie Petr. Dívce se Petr na první pohled zalíbí a zamiluje se. Ovšem pro Petra je to jenom malá bláznivá holka. Katka se snaží upoutat Petrovu pozornost všemi možnými způsoby, ale všechno je marné. Udělá poslední zoufalý pokus a finguje krádež vzácných zámeckých korbelíků z hradní sbírky. Katka si teprve po příjezdu kriminalistů uvědomí, že svou snahu poněkud přehnala, ale konečně se jí podaří přinutit Petra, aby si jí všiml.
  EN. Fifteen-year-old Kateřina will once again spend the holidays at the Castle Krabonoš, where her parents are both wardens. She finds it dull because she's got to sit at the castle's ticket office and sell tickets. That is, until the arrival of the new tour guide, Petr, a young history student. She falls in love at first sight. But for Petr she's just a young crazy girl. Katka tries to get Petr's attention in various ways, but all in vain. She makes a last ditch effort by pretending to steal some rare castle steins from the castle's collection. It's only after some detectives arrive that Katka realizes that she may have overdone it, but she finally manages to get Petr to notice her.
  Director: Josef Pinkava.
  Cast: Sylva Julinová, Jan Hartl, František Husák, Zdena Hadrbolcová, Jiřina Jelenská, Stanislav Tříska, Věra Tichánková, Josef Chvalina, Lubor Tokoš, Antonín Navrátil, Pavel Kříž, Eva Holubová, Jiří Tomek, Tomáš Vacek, Jiří Růžička ml., Vladimír Hrabal, Pavel Klůs, Ilona Willertová, Eva Sokolová, Helena Martinovská, Michal Katerinjuk, Eduard Halama.
  Czechoslovakia, 1981.
  Language: Czech.
  Download Kopretiny pro zámeckou paní / Marguerites for the Lady of the Castle.
  Kopretiny pro zámeckou paní / Marguerites for the Lady of the Castle. 1981.
  Kopretiny pro zámeckou paní / Marguerites for the Lady of the Castle. 1981.
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Tatínek. 1979.
   Děti umí někdy pořádně překvapit! Povídka z oblíbeného cyklu Bakaláři 1979.
  Malá Renatka (N. Švédová) dává svému novému tatínkovi (L. Frej) otevřeně najevo, že ho nemá ráda a považuje ho za cizího člověka. Žárlí, že nemá maminku jen sama pro sebe. Když ale maminka (J. Preissová) onemocní, musí se o dítě postarat nový tatínek, který doufá, že tím dcerka pozná, že ji má rád… A jak toto sbližování dopadne? Na to už se podívejte v dnešním bakalářském příběhu.
  Director: Jaroslav Dudek.
  Cast: Jana Preissová, Ladislav Frej st., Natálie Švédová, Ema Skálová, Vladimír Čech st..
  Czechoslovakia, 1979.
  Language: Czech.
  Download Tatínek.

  Tatínek. 1979.
  Tatínek. 1979.

   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Пасла коней на бетоне / Pásla kone na betóne / Concrete Pastures. 1982.
   CZ. Děj slovenského filmu se odehrává v zapadlé vesnici a líčí život činorodé matky a její dospívající dcery poznamenaný trpkými zkušenostmi s mužskou bezohledností. Zápletka vzdáleně připomíná Feničův debut Džusový román: sedmnáctiletá Pavla (v podání Veroniky Jeníkové) - pocházející z dávné nemanželské známosti - otěhotní s nezodpovědným vojákem z Čech, který se musí ženit s jinou dívkou...
  EN. Johanka (Milka Zimkova) had a fling with a well digger (Peter Vons) she had not met before and who, she was most likely certain, would never be around again. Just before his departure, they have sex and she eventually becomes single mother of a baby girl. 18 years later (her now 18-year-old daughter Paulina, Veronika Jenikova) commutes by bus to work in the nearby city, which gives the village gossips the occasional opportunity to remind her of her unknown father. A resultant conflict with her mother makes Paulina take up residence in the city. Johanka, prodded by her also-single friend Jozefka (Marie Logojdova) who maintains that a woman without a man is nothing, begins to woo the new teacher Jarek (Jiri Klepl) only to discover later that he is married. Paulina, in the meantime, loses her virginity to the soldier Jirka (Ivan Klecka) who promptly makes himself scarce. Johanka fails to consider that she actually has a better life than some of her married neighbors, begins to see.
  Director: Štefan Uher.
  Cast Milka Zimková, Marie Logojdová, Ľubomír Paulovič, Peter Staník, Veronika Jeníková, Anton Trón, Ján Mildner, Marián Geišberg, Jaroslav Sypal, Oľga Vronská, Jiří Klepl, Benjamín Michalský, Ferdinand Macurák, Ivan Klečka, Jaroslav Trón.
  Czechoslovakia, 1982.
  Download Pásla kone na betóne / Concrete Pastures.
  Пасла коней на бетоне / Pásla kone na betóne / Concrete Pastures. 1982.
  Pásla kone na betóne / Concrete Pastures. 1982.

   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Velké trápení. 1974.
   Příběh filmu se odehrává v dětském domově a líčí osudy dospívající dívky Jany, která se chystá prožít prázdniny s otcem. Jana ale hledá citové jistoty, a tak od otce uteče k matce a mladší sestře, kde se zdá, že by rodina mohla být zase spolu. Film se naléhavě zabývá neblahým dopadem rozpadlé rodiny na dětskou psychiku.
  Director: Jiří Hanibal.
  Cast: Renata Mašková, Jana Štěpánková, Božena Böhmová, Eduard Cupák, Marcela Martínková, Marie Motlová, Hana Packertová, Vanda Švarcová, Bohumil Šmída, Marie Vrábelová, Zuzana Fišerová-Svátková, Zuzana Zeithamlová, Kateřina Žalská, Marek Vašut, Martin Slabý, Stanislav Winter, Marek Hlavica, Josef Vytasil, Jan Hrušínský, Renata Bauerová, Táňa Václavová, Kateřina Šimůnková, Robert Krásný, Jitka Zelenohorská, Vladimír Štros, Věra Budilová, Marcel Bogosta, Slávka Hamouzová, Karel Hovorka st., Bohuslav Kupšovský, Zdeněk Skalický, Jindřich Faktor, Bohumil Koška, Věra Petáková, Viktor Riebauer, Jiřina Bílá, Marie Popelková, Petr Skarke, Gustav Vondráček, Barbora Stehlíková, Irena Kozárová, Pavlína Valeriánová.
  Czechoslovakia, 1974.
  Language: Czech.
  Download Velké trápení.
  Velké trápení. 1974.
  Velké trápení. 1974.

   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Прелестное дитя / Pretty Baby. 1978. Uncropped
   In 1917, in the red light district Storyville, New Orleans, the prostitute Hattie lives with her twelve year-old daughter Violet in the fancy brothel of Madame Nell, where she works. Photographer Ernest J. Bellocq has an attraction to Hallie and Violet and he is an habitue of the whorehouse. One day, Madame Nell auctions Violet's virginity and the winner pays the fortune of US$ 400 to spend the night with the girl. Then Hattie marries a wealthy client and moves to Saint Louis, leaving Violet in the brothel alone. Violet decides to marry Bellocq and she moves to his house. Until the day that Hattie, who has overcome her past, comes to Bellocq's house with the intention to take Violet with her.
  Director: Louis Malle.
  Cast: Brooke Shields, Keith Carradine, Susan Sarandon, Frances Faye, Antonio Fargas, Matthew Anton, Diana Scarwid, Barbara Steele, Seret Scott, Cheryl Markovitz, Gerrit Graham, Laura Zimmerman.
  USA, 1978.
  2 versions of the film.
  Versions 1:
  Uncropped.
  Language: German.
  Format : AVI / 576х432
  File Size : 900 MB
  Download Pretty Baby. 1978. Uncropped.
  Versions 2:
  DVDRip
  Language: English, Russian.
  Subtitles: English.
  Format : AVI / 704x400
  File Size : 1400 MB
  Download Pretty Baby. 1978. DVDRip.

  Прелестное дитя / Pretty Baby. 1978. Uncropped

  Прелестное дитя / Pretty Baby. 1978. Uncropped
  Pretty Baby. 1978. Uncropped

   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Zlaté časy / Great Times. 1978.
   CZ. Návrat do doby posledných dní druhej svetovej vojny videný očami detí. Súčasne s ich zážitkami a ich chápaním vojny sa rozvíja tragicky ladený príbeh mladého muža s veľkými životnými snami a mocnou túžbou žiť za každých okolností ako človek.
  EN. Return until the last days of World War II seen through the eyes of children.
  Director: Štefan Uher.
  Cast: Milka Zimková, Viliam Polónyi, Ondrej Jariabek, Milan Kiš, Anton Šulík, Štefan Mišovic, Anton Trón, Jan Vlasák, Oľga Vronská, Martin Učík, Štefan Halás, Jindřich Světnica, Ryszarda Hanin.
  Czechoslovakia, 1978.
  Language: Czech.
  Download Zlaté časy / Great Times.
  Zlaté časy / Great Times. 1978.
  Zlaté časy / Great Times. 1978.

   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Tatínek na neděli. 1971.
   Jeden ze zcela zapomenutých filmů vypráví o tom, jak rozvedený tatínek důmyslně nachystá zdánlivě náhodné setkání jedenáctileté dcery se svou novou partnerkou. Avšak pozvání do hájovny, kde přebývají její rodiče, se nevydaří podle zamýšlených představ...
  Director: Jaroslav Mach.
  Cast: Svatopluk Matyáš, Zdena Machálková, Regina Rázlová, Radovan Lukavský, Zora Božinová, Milena Dvorská, Antonín Navrátil, Stanislav Hájek, Jan Lorman, Vladimír Jedenáctík, Karel Bělohradský, Jiřina Součková, Jarmila Šmídová, Jaromír Vaculík.
  Czechoslovakia, 1971.
  Language: Czech.
  Download Tatínek na neděli.
  Tatínek na neděli. 1971.
  Tatínek na neděli. 1971.

   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Фотохудожник Нобуёси Араки. Arakimentari.

  A look at the life and work of Japanese photographer Nobuyoshi Araki and his impact on Japanese culture.
  The film presents a huge number of Araki's works give an idea of the widest range of interests in taking pictures - from flowers to erotica, from clouds to the bandage, from portraits to landscapes.
  Director: Travis Klose.
  USA, 2004.

  Language: Japanese, English.
  Subtitles: Russian, English.
  Download Arakimentari.

  Фотохудожник Нобуёси Араки. Arakimentari.
  Arakimentari.
   
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment
 • Аморальность / Immoralita, L' / Cock Crows at Eleven. 1978. DVD.
   Federico is a child-killer running from the law. Wounded, he is taken in by a 12 year old girl named Simona. Their strange love affair is interrupted by Simona's depressed, oversexed mother Vera, who concocts a plan with Federico to kill her wheelchair-bound, reclusive husband. Simona does not take kindly to this new relationship between Federico and Vera.
  L'Immoralita is a film that is difficult to pigeon hole into one 'type' of film, but suffice to say it's an entertaining and well worked thriller with enough substance to satisfy most viewers, providing they can stomach the sometimes uncomfortable tone of the movie. Almost everything about the film really is rather detestable and as such the characters are hard to care for; making watching the film akin to watching a car crash at times. The film begins with a scene that sees a man carrying the body of a dead girl before burying her, and then being pursued by a bunch of people with guns. This man turns out to be Federico; a murderer and paedophile, wanted for killing children. Wounded, he bumps into a young girl who he befriends after she offers him shelter. The girl lives with her parents; the mother, lauded as the town slut, and her dilapidated father who is rotting away in a wheelchair. The murderer and the child grow closer together despite the law being after him and the pair develops a friendship that is shattered when the mother discovers the sheltered criminal.
  Director: Massimo Pirri.
  Cast: Lisa Gastoni, Howard Ross, Karin Trentephol, Andrea Franchetti, Wolfango Soldati, Franco Ferri, Deborah Lupo, Ida Meda, Mel Ferrer.
  Italy, 1978.
  Language: Italian, Russian.
  Subtitles: English.
  Download Immoralita, L' / Cock Crows at Eleven.

  Аморальность / Immoralita, L' / Cock Crows at Eleven. 1978. DVD.

  Аморальность / Immoralita, L' / Cock Crows at Eleven. 1978. DVD.
  Immoralita, L' / Cock Crows at Eleven. 1978. DVD.

   
  Google Bookmarks Blogmarks

  your comment
 • Údolí krásných žab. 1973.
   Patnáctiletá Jana má strávit část prázdnin na letním táboře, na který se jí ale vůbec nechce, protože se poprvé zamilovala do hezkého Jindry. Je úplně jiný než kluci od nich ze třídy a moc si s ním rozumí. Jenže rodiče odjíždějí se zájezdem k moři, a tak dívka musí nakonec odjet. Soutěže ji nebaví, hlídku má v dešti, pak si sedne do mraveniště a ještě svému družstvu znemožní vyhrát. S vedoucím a ostatními dětmi odmítá spolupracovat. Protože jí Jindra nepíše a je z toho stále víc nešťastná, tak se pokusí o útěk. Využije příležitost k seznámení s místním chlapcem s motorkou a přemluví ho, aby ji odvezl na autobus domů. Jenže jsou zastaveni a kontrolováni policistou a Jana se musí jen v plavkách potupně vrátit do tábora. Cestou v lijáku nastydne, a když ji vedoucí tábora Viky najde, má horečku. Na několik dní skončí na marodce a obává se, že ji pošlou domů. Dostává však poslední šanci - může zůstat na táboře. A tak všechno nakonec dopadlo úplně jinak, než si naplánovala.
  Director: Jiří Hanibal.
  Cast: Milada Vnuková, Jiří Vala, Míla Myslíková, Vítězslav Jandák, Eduard Žemla, Zuzana Fišerová-Svátková, Lenka Horáková, Ivan Pokorný, Jana Kulendová, Lenka Fišerová, Miloš Drahota, Radim Mahdal, Miloš Šikola, Lucie Domesová, Otakar Brousek ml., Zuzana Zeithamlová, Jana Marková, Jiří Lír, Hana Jelínková, Václav Kotva, Jan Krafka, Zdeněk Skalický, Jiřina Bílá, Miroslav Krejča, Oldřich Lukeš, Milan Dufek, Antonín Hájek, Mirek Řihošek, Jan Vančura, Jiří Veisser, Oldřich Velen, Jana Čiháková.
  Czechoslovakia, 1973. 
   
  Údolí krásných žab. 1973.

  Údolí krásných žab. 1973.
  Údolí krásných žab. 1973.
  Google Bookmarks Blogmarks Pin It

  your comment